Preloader
 

Psikoteknik Değerlendirme Testi

Home / Psikoteknik Değerlendirme Testi

 

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME TESTİ

 

Arge Psikoteknik Değerlendirme Merkezi, İl Sağlık Müdürlüğü’nden almış olduğu yetki belgesi, konusunda uzman ve deneyimli kadrosu ile 2007 yılından itibaren sektörde hizmet veren öncü bir kuruluştur.

 

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre şoförlerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren her beş yılda bir yenilenmesi gereken bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel bilişsel beceriler” dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme” ve psikomotor beceriler ise “el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız-mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini” olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamak olduğu söylenebilir.

 

 

Kimler Psikoteknik Almalı?

100 Ceza Puanını İkinci (2.) Defa Dolduranlar

Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 4 ay süre ile geri alınarak psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.

Alkollü Araç Kullanma Nedeniyle Ehliyetine El Konulanlar

Alkollü olarak araç kullanması nedeniyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci (2.) defa geri alınan sürücüler Sağlık Bakanlığı’nca, usul ve esasları İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilen sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine, üç (3) veya üçten fazla geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.

Hız Sınırı İhlali (Radar) Nedeni İle Ehliyetine El Konulanlar

Suçun işlendiği tarihten itibaren geriye doğru bir (1) yıl içinde hız sınırlarını; %30’dan fazla aşmak suretiyle üst üste 5 defa ihlal edenlerin ehliyetleri 1 yıl süre ile geri alınır. Bu sürücü, süresi sonunda psikoteknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek, ehliyeti geri almasında sıkıntı olmaması durumuna bakılarak ehliyetini geri alabilir.

Test İçeriği:

 

  • Dikkat Düzeyi (SIGNAL)
  • Muhakeme (SPM)
  • Hız ve Mesafe Algılaması (HMT)
  • Görüş Açısı ve Koordinasyon (IIB)
  • Tepki Kalitesi ve Hızı (DT)
  • Görsel Süreklilik (LVT)
  • Takistoskopik Traifk Algı Testi (TAVTMB)
  • Sürekli Dikkat ve Problem Çözme (COGNITRONE)


Uygulama Süresi:

 

Testler bilgisayar başında uygulanmakta ve ortalama 1 saat sürmektedir.

 

Verilen Belgeler:

 

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylı Psikoteknik Değerlendirme Raporu ve Psikoteknik Kartı verilmektedir.

 

Geçerlilik Süresi:

 

Psikoteknik değerlendirme belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

 

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alın, sayfanın en altındaki bilgi kutusunu doldurun, sizi arayalım.

 

 

ARGE | Eğitim ve Danışmanlık. Antalya

Psikoteknik Değerlendirme Raporu, psikoteknik, psikoteknik raporu, psikoteknik belgesi, psikoteknik antalya, antalya psikoteknik, Psikoteknik nedir, psikoteknik testi, şoför, ucuz psikoteknik, kampanyalı psikoteknik, psikoteknik testi antalya